SAVUNMAN NİŞASTA
ANASAYFA-HOMEPAGE
NİŞASTA VE TUTKAL FİYATLARIMIZ /EXPORT STARCH PRICES AND ADHESİVE PRICES
GALERİ-PICTURES
İLETİŞİM -CONNECTION
1-OLNİŞ OLUKLU MUKAVVA NİŞASTASI
2-OLTAŞ-1 OLUKLU TAŞIYICI NİŞASTA -CARRİER STARCH
4- SAVUNMAN ÖZEL PRES NİŞASTASI-PELLET STARCH
5-JET-TUT HIZLI KURUYAN TUTKAL -FAST DRYİNG GLUE
6-OLTUT HAZIR KARIŞIM OLUKLU MUKAVVA TUTKALI -GLUE
7-SAVUNMAN JEL JELATİNİZE MISIR NİŞASTASI
ÜRÜNLERİMİZ-PRODUCTIONS

 4.OLTAŞ-1 YÖNTEMİYLE OLUKLU MUKAVVA TUTKALI ÜRETİMİ  ;
Mevcut hazırlama yöntemiyle uyumlu olarak, kostik ilave etmeksizin OLTAŞ-1 OLUKLU MUKAVVA TAŞIYICI MODİFİYE NİŞASTAMIZ (FOR CORRUGATED CARDBOARD ADHESİVE CARRİER STARCH)  ile  2 aşamada tutkal hazırlanır. Bilindiği üzere firmalar genellikle klasik Stein-Hall yöntemiyle nişastalı tutkal  hazırlama mutfaklarında yine 2 aşamada nişasta bazlı oluklu mukavva tutkallarını kendileri hazırlar. İlk önce toz nişastayı, su ve  kostik ile jelleştirerek taşıyıcı birinci bölümü hazırlar, sonra aynı tankta devamla üstüne ikinci bölüm suyu, ikinci bölüm toz ya da sulu nişasta ve boraks ilavesiyle 30-50 dakika karıştırarak makinelere verilecek tutkalı üretirler. OLTAŞ-1 kullanımı bu hazırlama sürecini HIZLANDIRAN YENİLİKÇİ bir yöntemdir. Şöyle ki;
      Öncelikle NE MİKTAR KURU MADDE İLE NE KADAR TUTKAL hazırlanacağına karar verilmelidir. Hazırlamak istediğiniz tutkal miktarına göre kullanılması gereken toplam nişasta miktarı  ve toplam su miktarı hesaplanır.

     4 KAT SU KALDIRAN (% 20’LIK KATI MADDELİ) OLUKLU MUKAVVA TUTKALI ÜRETMEK İÇİN:

Tavsiyemiz, OLTAŞ- TAŞIYICI 1. bölümün ayrı, toz nişasta nişasta ve boraksın eritildiği 2. bölümün ayrı tanklarda hazırlanmasıdır. Yeterli miktar  sıvı OLTAŞ-1 taşıcı nişastanın (bu miktar  %20 katı maddeli bir oluklu tutkalı için toplam miktarın % 40-45’i arasında değişmektedir) nişastalı boraks karışımı olan ikinci bölüm sulu çözelti üstüne aktarılması şeklinde olmalıdır. Şu durumda 1 adet OLTAŞ-1 taşıcı nişastayı hazırlayacağımız 600 devir/dakika ve üstü kanatlı karıştırma mili bulunan bir tanka ihtiyacımız vardır.

A-1. BÖLÜM TAŞIYICI  TUTKALI HAZIRLAMA: Hazırlamak istediğimiz tutkal miktarına göre tanka dolduracağımız suyun (33-35 C olması tavsiye edilir) içine su karışmakta iken suyun ¼ (dörtte biri) kadar 30 kg’lık kağıt torbalarda bulunan toz OLTAŞ-1 nişasta torbaları boşaltılır. Tüm torbalar bittikten sonra 20 dakika daha karıştırdığınızda (Uzun süre karıştırmanın sakıncası yoktur.)  ARTIK SIVI TAŞIYICI 1. BÖLÜM NİŞASTALI TUTKALINIZ HAZIRDIR. Örneğin 400 litre su içine 100 kg. OLTAŞ-1 torbalarını atarak 20 dakika karıştırarak 500 kg. taşıyıcı tutkalınız hazırdır. Eğer toplamda 1 adet tankınız varsa bu hazırladığınızı vanası olan bir İBC plastik tanka veya mavi bidonlara aktarabilirsiniz

Diyebilirsiniz ki madem % 20 katı maddeli bir tutkal hazır, haydi tavalara verelim. Hayır olmaz Çünkü tutkalın sertleşmesini ve plastikleşmesini sağlayan boraksa ihtiyacımız var. Peki öyleyse içine %1-2 neyse boraks atalım makinelere verelim. Yine hayır olmaz. Çünkü birinci bölüm taşıyıcı nişasta  çok baziktir ve ph’ı 13 civarındadır. Bu PH’taki bir eriyik içine ne kadar boraks koyarsanız koyun hiçbir etkisi olmaz. O nedenle PH’11,5-12 düzeyine çekmek için ikinci bölüm suya ve ikinci bölüm nişastaya ihtiyacımız vardır.

 Şimdi ayrı bir tankta (bu tank aynı zamanda nişasta tavalarına aktarılacak tutkal tankı olacaktır) ikinci bölüm nişastalı çözeltimizi hazırlamalıyız.

B-2. BÖLÜM  NİŞASTA VE BORAKSLI ÇÖZELTİ HAZIRLAMA Hazırlamak istediğimiz tutkal miktarına göre tanka dolduracağımız suyun (33-35 C olması tavsiye edilir) içine su karışmakta iken suyun ¼ (dörtte biri) kadar bizden alacağınız OLNİŞ marka İYİLEŞTİRİLMİŞ  MISIR NİŞASTASI veya diğer firmalardan temin edeceğiniz doğal ya da modifiye nişasta torbaları boşaltılır. Tüm nişasta torbalar bittikten sonra (dilerseniz nişastaları atmadan önce) 2. bölüm suyun içine, bizden OLNİŞ almışsanız ÜCRETSİZ olarak %1 düzeyinde kullanacak şekilde vereceğimiz veya kendinizin satın alacağı ETİ MADEN BORAKS DEKAHİDRAT  atarak karıştırmaya devam ediniz. ARTIK 2. Bölüm sulu nişasta ve borakslı çözeltiniz HAZIRDIR. Örneğin;400 litre su içine ¼ ü olan 100 kg kg. nişasta ve tüm tutkalda kullanacağınız nişasta miktarının 200 kg olacağı varsayımıyla %1’i olan 2 kg. boraks kullanarak sulu nişasta ve borakslı  500 kg. 2. Bölüm hazırdır.

Boraks miktarının kullanılan toplam nişastanın  %1-1,25 düzeyini geçmemesini tavsiye ediyoruz. Boraksın çok atılması, tutkalın kalın olmasına dolayısıyla çok tutkal harcanmasına ve tabakanın geç kurumasına neden olmaktadır. Kurutmak için ısıyı yükselteceğinizden çok enerji harcanmasına neden olacaktır.

  C-ŞİMDİ BİRİNCİ  VE İKİNCİ BÖLÜM LERİ BİRLEŞTİRME ZAMANI:
2. Bölüm sulu nişastalı boraksın  üstüne, OLTAŞ-1’den elde ettiğimiz 1. Bölüm taşıcı nişastanın reçetedeki (*) miktarda diyaframlı bir pompayla ya da IBC plastik tanktan aktarılarak, hep birlikte 20-30 dakika karıştırılması yeterlidir. Artık makinelere verebileceğiniz tutkal hazırdır. Lütfen hazır tutkalı SÜZMEDEN NİŞASTA TAVALARINA GÖNDERMEYİNİZ. Çünkü tutkal tankınızın kenarlarında önceki hazırlamalardan kalan kırıntılar valslerde sıyırmalara ve levha üzerinde çizgi şeklinde boşluklara neden olacaktır.

(*) Tavasiye ettiğmiz reçete; Toplam tutkalın % 40-45’i kadar  OLTAŞ-1’den elde ettiğimiz taşıyıcı birici bölüm nişastası kullanılmasıdır.

NOT: -Hazırlanan tutkal, size göre koyu kıvamlı (yüksek viskoziteli) ise su ilave edileli ancak ilave edilecek su  miktarının 1/4’ü kadar da nişasta eklenmelidir.

          -Size göre tutkal açık kıvamlı (düşük viskoziteli) ise su konulmadan OLTAŞ-1’den elde ettiğimiz taşıyıcı birici bölüm nişastasından ilave edilir.

            -Hazırladığınız tutkal ve OLTAŞ-1 birinci bölüm nişastasının, hafta sonu ve diğer tatil günlerinde tankta kalmasında sakınca yoktur.  Kullanmadan önce 3-5 dakika karıştırmanız uygun olur. İkinci bölün nişasta ve borakslı bölümü karıştırma motoru çalışmadan bekletmek mümkün değildir. Çünkü içinde diri nişasta vardır ve dibe çökecektir.  2. bölüm nişastayı kullanacağınız zaman hazırlamanız uygun olur. 

 Yukarıda biraz ayrıntılı olarak anlattığımız OLTAŞ-1 ile oluklu mukavva tutkalı hazırlama yöntemi aslında çok basittir. Kısaca, “2 ayrı tanka doldurulmuş su içine, tozları at karıştır ve ikisini birleştir” şeklinde anlatmak gerekir. Zamanla hep aynı miktarları kullanacağınızdan 2 ayrı tanka gerek duymadan, aynı tank içinde önce gerekli torba sayısı kadar  OLTAŞ-1 torbalarını 1. Bölüm suya atacak 20 dakika karıştırarak taşıyıcı birinci bölümü hazırlayacak, üstüne 2. bölüm suyu çekerek yine reçetenizdeki nişasta ve boraksı atarak hepsini 20-30 dakika daha karıştırarak tutkalınız hazırlayabileceksiniz.

            4-OLTAŞ-1 ANALİZ DEĞERLERİ :

            - Ürün Tipi : Modifiye mısır nişastası

            - Görünüş   : Homojen beyaz toz halinde

            - Nem          :  max. % 12

           - Sıvı Tutkal Özellikleri  :

                 - Su kullanım oranı –Yapıştırma gücü  : 1/3- 4 kg/litre 

                 - Görünüş…………………………………….. : Beyaz sıvı akışkan.

                 - PH (% 22 çözelti halinde)……………..:11-12

                 - Jelleşme sıcaklığı  : 55-58 C

                 - Viskozite (Stein–Hall Cup 2,5 mm delikli, 25 C, sıvı tutkalda % 20 çözelti): tankta 80-60 sn; nişasta tavasında 35 C de  65-45 sn.dir.        

 

 

            5-AMBALAJ  : Paletli ve şirinkli 20-25-kg. 3 katlı kraft torbalarda isteğe göre 1-1,25-1,5 ton big bag.

<< Tüm kategoriler
1 toplam öğe

 
ANASAYFA-HOMEPAGE
ÜRÜNLERİMİZ-PRODUCTIONS
NİŞASTA VE TUTKAL FİYATLARIMIZ /EXPORT STARCH PRICES AND ADHESİVE PRICES
GALERİ-PICTURES
İLETİŞİM -CONNECTION